28 Oct 2022

Jak często powinnaś kupować nową bieliznę?

 

Co prawda regularna wymiana zużytej już bielizny to kwestia oczywista, to wiele z nas zastanawia się nad tym, jak często należy to robić. W praktyce okazuje się, że duża część kobiet na tyle przywiązuje się do swoich ulubionych elementów bieliźnianej garderoby, że wymienia je zbyt rzadko. Zatem kiedy jest dobry moment na to, aby kupić nową bieliznę i pozbyć się zużytych kompletów? Już podpowiadamy!

Jak wiek bielizny wpływa na komfort jej noszenia?

Komplety damskiej bielizny (nawet te wykonane z najlepszych materiałów) z biegiem czasu tracą swoje właściwości. Choć odpowiednio prane, suszone i przechowywane majtki oraz biustonosze mogą nam służyć nawet kilka lat, to w końcu stracą swoje właściwości. Negatywnie na komfort noszenia bielizny wpływać może rozciągnięcie materiału, powstałe przetarcia i to, co w przypadku biustonoszy najgorsze, deformacje w obrębie miseczek.

Jak często wymieniać biustonosz na nowy?

Specjaliści i lekarze zgodnie twierdzą, że biustonosze ze względu na swoją wyjątkowo ważną rolę, powinny być wymieniane raz w roku. Dzieje się tak dlatego, iż zużyty stanik przestaje odpowiednio podtrzymywać biust, co może skutkować pojawieniem się bólu ramion oraz pleców. W najgorszych przypadkach dochodzi też do sytuacji, gdy wystające fiszbiny wbijają się w naszą skórę i pozostawiają bolesne rany.

Rozmiar biustonosza należy regularnie weryfikować

Warto też pamiętać o tym, że raz dobrany rozmiar biustonosza wcale nie musi być aktualny po roku czy dwóch latach. Kształty ciała zmieniają się na przestrzeni czasu, a wpływ ma na to między innymi zmiana wagi oraz hormony. Dlatego też poza objawami, których doszukiwać się możemy w samej kondycji biustonosza, należy również raz do roku zweryfikować rozmiar piersi.

Kiedy warto wymienić biustonosz na nowy? Oto kilka znaków ostrzegawczych:

 • Elastyczne elementy biustonosza zrobiły się sztywne.
 • Miseczki tracą swoje właściwości i gorzej utrzymują piersi.
 • Noszenie stanika zaczyna być niewygodne.
 • W biustonoszu pojawiły się dziury lub przetarcia.

Kiedy wymieniać majtki na nowe?

O ile wymiana biustonoszy może sprawiać spory kłopot, tak w przypadku majtek damskich (takich jak koronkowe figi czy stringi) sprawa jest oczywista. Nowe majtki należy kupić przede wszystkim wtedy, gdy materiał zacznie się rozciągać. Mimo iż pozornie będzie to niewielka zmiana, to z pewnością wpłynie na sposób układania się majtek na ciele. Odpowiednio dobrane figi to sprawdzony sposób na wymodelowanie pośladków, a rozciągnięty materiał nam tego nie zapewni.

Po czym poznać, że warto wymienić majtki na nowe?

 • Spłowiała i poprzecierana tkanina.
 • Rozciągnięty krój i nieprzylegający odpowiednio do ciała materiał.
 • Potargane koronki i odpadające ozdoby.
 • Dziury i przetarcia, których nie powinno się zszywać – majtki mogą zacząć podrażniać skórę.

Jak dbać o bieliznę, aby służyła przez długi czas?

Kluczem do długowieczności naszej ulubionej bielizny, jest odpowiedni sposób prania. Tutaj powinnyśmy używać bezpiecznych środków czyszczących – najlepiej płynu do prania lub kapsułek oraz niskich temperatur. Do prania biustonoszy najlepszym rozwiązaniem są specjalne kule, które chronią elementy usztywniające przed uszkodzeniami.

Top sellery

  Magazyn

  Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie na zimowe wieczory
  1 z 3