22 Oct 2020

Jak prawidłowo dobrać rozmiar biustonosza?

   Idealnie dobrany biustonosz to najlepszy przyjaciel każdej kobiety. Obejść się mogą bez niego wyłącznie Panie ze stosunkowo małym, ale krągłym i jędrnym biustem. Po czym poznać stanik doskonały? Powinien nie tylko dobrze leżeć i odpowiednio eksponować piersi, ale musi być również wygodny. Żeby właściwie dobrać rozmiar biustonosza, należy wziąć pod uwagę nie tylko swoje wymiary, ale i budowę ciała oraz figurę. Podążaj za naszymi wskazówkami i znajdź idealny rozmiar biustonosza dla siebie! 
 
 
 Teoretycznie każda z nas zna swój rozmiar biustonosza. A jednak często zdarza się, że dopiero gdy założymy na siebie ten do skonały, okazuje się, że dotąd byłyśmy w błędzie. Dla odmiany zacznijmy więc od końca. Źle dobrany stanik można bowiem poznać równie łatwo, co biustonosz idealny.
 
 • Jeśli stanik nie układa się na plecach w linii prostej, a jego zapięcie mniej lub bardziej się unosi, oznacza to, że jego obwód jest zbyt duży.
 • Jeżeli biustonosz nie pozwala Ci wziąć głębokiego oddechu i uniemożliwia swobodne poruszanie, jego obwód z całą pewnością jest za mały.
 • Jeśli Twoje piersi opadają bezwładnie, tworząc pustą przestrzeń w górnej części miseczki, jest ona za duża.
 • Jeżeli zaś brzegi miseczki wyraźnie uciskają biust, tworząc na nim otarcia lub obserwujesz u siebie tzw. „efekt bułek”, czyli piersi nadmiernie wystające ponad krawędź miseczki, z całą pewnością jest ona zbyt mała.
 

  Jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, wniosek jest prosty - to nie jest biustonosz dla Ciebie! W tej sytuacji należy jak najprędzej ukrócić swoje męki i niezwłocznie dokonać ponownych pomiarów, najlepiej przy pomocy taśmy krawieckiej. Do dzieła!

  jak zmierzyć obwód pod biustem

   

  Liczba - obwód pod biustem

   Obwód pod biustem należy mierzyć zawsze w pozycji stojącej, wyprostowanej, najlepiej nago i koniecznie na wdechu. Taśma musi być delikatnie, ale dokładnie dociśnięta do ciała. To bardzo istotna kwestia. Jeśli miarka będzie zbyt luźna, wynik nie będzie adekwatny do rzeczywistego obwodu naszego ciała pod piersiami, a biustonosz może okazać się za szeroki (patrz: punkt pierwszy). Jeśli zaś ściśniemy ją wokół ciała zbyt mocno, stanik będzie za wąski (patrz: punkt drugi). Po wykonaniu dokładnego pomiaru odczytujemy uzyskany wynik i odejmujemy od niego 5 cm - na wypadek rozciągnięcia się stanika w miarę jego użytkowania, co jest nie do uniknięcia. Voilà! Mówili Ci, że to wszystko? W rzeczywistości właśnie w tym miejscu zaczynają się prawdziwe schody.
   
   Jak wiemy, rozmiary biustonoszy numerowane są co 5 cm. Jeśli otrzymany wynik nie jest wielokrotnością liczby 5, pojawia się kolejna zagwozdka. Żelazna zasada mierzenia obwodu pod biustem podpowiada, że nigdy nie należy zaokrąglać wyniku w górę. Kiedy taśma krawiecka wskazuje 88 cm, co po odjęciu eksploatacyjnych 5 cm daje nam 83 cm, jako ostateczny wynik należy przyjąć więc 80, nie 85. Czy 80 to idealny rozmiar naszego biustonosza? Wciąż nie do końca! Zależy to bowiem od budowy ciała. Jeśli jesteś szczupła, a twoje ciało jest jędrne lub twarde, bez nadmiaru miękkiej tkanki zarówno pod biustem, jak i na plecach - owszem. Twój rozmiar stanika to 80. W przypadku gdy mimo stosunkowo szczupłej budowy, gęstość twojego ciała jest inna, tzn. skóra jest miękka i można ją ugniatać, powinnaś dodatkowo zaniżyć wynik końcowy. Jeśli masz nieco więcej ciała, a na wysokości podbiuścia - z przodu lub/i z tyłu - wyraźnie widoczne są warstwy miękkiej skóry lub tkanki tłuszczowej, również pomniejsz wynik o dodatkowe 5 cm. W obu przypadkach Twój stanik doskonały ma rozmiar 75. Możemy przejść dalej!
   

  jak prawidłowo zmierzyć rozmiar miseczki biustonosza

   

  Litera - rozmiar miseczki

   Z rozmiarem miseczki na szczęście sprawa jest dużo prostsza. Aby odpowiednio go dobrać, trzeba najpierw zmierzyć obwód biustu, koniecznie na wysokości sutków i najlepiej nago. Wówczas pomiar będzie najdokładniejszy. Taśma powinna dość luźno opinać piersi, ale bez przesady. Jeśli nie będzie do nich przylegać, istnieje ryzyko, że wybierzemy za dużą miseczkę (patrz: punkt trzeci) i nasz biust nie będzie układać się jak należy. Jeżeli zaś taśmę ściśniemy za bardzo, miseczka naszego stanika najprawdopodobniej będzie za mała, co może być nie tylko nieestetyczne, ale i bardzo nieprzyjemne (patrz: punkt czwarty). Po dokonaniu pomiaru obwodu biustu, odczytujemy wynik. Liczbę, którą otrzymamy, odejmujemy od zmierzonego wcześniej rozmiaru obwodu pod piersiami, biorąc pod uwagę wynik drugi - ten po odjęciu pierwszych 5 cm. Jeśli więc wymiar pierwszego obwodu to 83 cm, a rozmiar obwodu biustu wyniósł 102, otrzymujemy wynik 19. Tę liczbę przyporządkowujemy do odpowiedniej litery w specjalnej tabeli rozmiarów. Wymiary miseczek są w rozmiarach biustonoszy zawsze opisane literą, zwykle od A do H, czasem z wartościami podwójnymi: AA, DD, FF, GG, HH. Tabele uwzględniające również niestandardowe, bardzo rzadkie wymiary, podają rozmiary od A do K.
   
   Niektóre tabele upraszczają nieco obliczenia i podają przy literach określających rozmiarach miseczek po prostu obwód biustu, nie musimy wówczas wyliczać różnicy między wynikami obu pomiarów. Dla ułatwienia naszym klientkom prawidłowego doboru rozmiaru biustonosza, pod każdym produktem zamieszczamy tabelę rozmiarów, uwzględniającą każdy rodzaj bielizny, w tym biustonosze i biustonosze samonośne.
   
  silikonowy biustonosz samonośny one size
   
   Warto mieć na uwadze, że raz ustalony rozmiar biustonosza nie pozostaje „naszym rozmiarem” na całe życie. Ciało nieustannie się przeobraża, a wraz z nim również nasze piersi. Wpływają na to różne okoliczności, od gromadzenia się wody w organizmie, przez zmiany hormonalne, po skoki wagi i przekształcenia sylwetki. Jeśli zaobserwujesz u siebie nagłe zmiany figury lub odczujesz dyskomfort podczas noszenia stanika, powinnaś dokonać nowych pomiarów. Warto również pamiętać, że producenci bielizny wyszli naprzeciw tego typu problemom i stworzyli bieliznę one size. Znajdziemy wśród niej zarówno silikonowy biustonosz samonośny one size w kształcie bardotki, jak i uniwersalną halkę wyszczuplająca z koronką. Warto zawsze mieć w szufladzie przynajmniej jeden, dowolny rodzaj bielizny one size, na wypadek takich nieprzewidzianych sytuacji. Zyskacie nie tylko praktyczny element garderoby i spokój ducha, ale i więcej czasu na zdobycie nowego idealnego biustonosza!
  Polecane