20 Nov 2021

Jak dbać o bieliznę i jak ją prać?

Większość kobiet uwielbia kupować nową bieliznę, ale ma duży problem z pozbywaniem się już znoszonych lub podniszczonych elementów garderoby. Warto jednak pamiętać o tym, że ewentualne uszkodzenia najczęściej są wynikiem złego dbania o komplety bielizny, a nie słabej jakości ich wykonania. Zatem jak dbać o bieliznę, aby służyła nam przez długi czas?

Nie ma się co oszukiwać, duża część z nas nie przywiązuje większej wagi do dbania o ulubione komplety bielizny. Owszem, uwielbiamy kupować nowe modele, ale po jakimś czasie przestajemy o nie dbać z odpowiednią uwagą. To niestety powoduje odkształcenia, płowienie kolorów, a także uszkodzenia mechaniczne. Aby tego uniknąć, należy zacząć od przeanalizowania sposobu, w jaki pierzemy i suszymy bieliznę.

Jak często prać bieliznę?

Zacznijmy od samej częstotliwości prania, która tak samo, jak w przypadku odzieży, ma duży wpływ na trwałość oraz wygląd materiału. O ile w przypadku dolnej części bielizny sprawa jest jasna i pierzemy majtki po każdym założeniu, tak biustonosze nie wymagają takiej regularności.

Jak często prać biustonosze? Tutaj największy wpływ mają dwa czynniki: pora roku oraz nasza potliwość. Późną jesienią oraz zimą pocimy się dużo mniej, a to oznacza, że biustonosz możemy odświeżać co kilka dni, gdy nosimy je regularnie. Oczywiście w przypadku kobiet pocących się nadmiernie sugerujemy częstsze pranie nawet podczas chłodniejszych miesięcy.

Jak prać bieliznę?

Tutaj znów dolna część bielizny sprawia dużo mniej kłopotów – zwłaszcza klasyczne bawełniane majtki. Należy jednak pamiętać, że te bardziej delikatne elementy bieliźnianej garderoby warto prać w specjalnych woreczkach i zmniejszyć temperaturę wody. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z dedykowanych opcji w pralce – na przykład programu do bielizny lub delikatnych tkanin.

A co ze stanikami? Biustonosze tak naprawdę powinnyśmy prać ręcznie i całkowicie zrezygnować z umieszczania ich w pralce. To zdecydowanie najlepszy sposób na zapewnienie naszej bieliźnie długowieczności – zwłaszcza w przypadku koronek i haftów. Koronkowe komplety bielizny pierzemy zatem w ciepłej wodzie i wykorzystujemy do tego delikatne detergenty (np. dedykowane do bielizny).

Czy to oznacza, że staników nie wolno prać w pralce? Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każda z nas ma czas i ochotę na ręczne pranie i absolutnie nie ma się czemu dziwić. Oczywiście staniki możemy wrzucić do pralki, ale warto wtedy skorzystać ze specjalnej plastikowej kuli do prania i włączyć specjalny program do prania delikatnych tkanin – ważna jest niewielka ilość obrotów i niska temperatura.

Suszenie bielizny

Wbrew pozorom duże znaczenie ma nie tylko pranie samej bielizny, ale tez jej suszenie. Oczywiście najwygodniejszą opcją jest korzystanie z suszarek bębnowych, jednak w przypadku bielizny damskiej warto podchodzić do tego z ostrożnością. Tutaj polecamy w pierwszej kolejności kierować się zaleceniami od producenta, które znajdują się na metce.

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet w przypadku dopuszczenia takiej opcji, naszej bieliźnie dużo bardziej posłuży suszenie w temperaturze pokojowej.

Polecane