Biustonosze sportowe – dlaczego warto je mieć i jaki stanik wybrać do treningów?

Każda aktywna kobieta wie, że stanik sportowy, to jeden z nieodłącznych elementów w damskiej garderobie. Odpowiednio dobrany model gwarantuje nam komfort podczas intensywnych treningów, podtrzymuje przemieszczający się biust, a przy tym sprawia, że wciąż czujemy się kobieco. Wzrost popularności wszelkiej aktywności fizycznej sprawia, że mamy w czym wybierać, a ilości fasonów i kolorów zdają się nie mieć końca. Dziś odpowiemy na najważniejsze pytania – dlaczego każda kobieta powinna mieć sportowy stanik i jak go wybrać. Zapraszamy!

Dlaczego warto mieć specjalny biustonosz sportowy?

Biustonosz sportowy ma tak naprawdę jedno główne zadanie – odpowiednie unieruchomienie piersi podczas wykonywanego ruchu. Dlaczego to tak ważne? Zabezpieczenie biustu przed ruchem i drganiami sprawia, że znajdujące się w piersiach tkanki łączne nie rozciągają, a to bezpośrednio przekłada się na ich wygląd i jędrność. Co więcej, długotrwałe ćwiczenie w nieodpowiednim staniku może prowadzić nie tylko do rozciągnięcia, ale nawet deformacji biustu!

Jaka jest różnica w utrzymywaniu biustu między klasycznym stanikiem, a tym co oferuje biustonosz sportowy? Wyniki badań jasno wskazują, że amortyzacja drgań i ruchu biustu będzie w przypadku stanika sportowego przynajmniej dwukrotnie skuteczniejsza.

Jak nosić stanik sportowy?

Przede wszystkim pamiętamy, że dobrze dobrany stanik sportowy wystarcza sam w sobie i nie zakładamy do niego jeszcze zwykłego biustonosza. Ważny jest również dobór stanika do danej aktywności – inne modele sprawdzą się na sesji jogi, a inne podczas wymagającego maratonu.

Warto też zauważyć, że sportowe staniki coraz częściej wybierane są na co dzień – zwłaszcza te bawełniane. Wraz z trendem widocznej bielizny, to faktycznie świetna opcja na wiosnę i lato. Wystarczy wybrać model z ciekawym printem, dobrać do niego ciekawe legginsy i stylizacja gotowa! Ciekawym rozwiązaniem są także modele z ozdobnymi dodatkami. Lubisz efektową bieliznę? Wybierz biustonosz sportowy z ozdobnymi ramiączkami na placach lub taki z ażurowego materiału.

Na co zwrócić uwagę kupując stanik sportowy?

Wbrew pozorom dobór odpowiedniego stanika sportowego wcale nie jest łatwiejszy niż w przypadku klasycznych rozwiązań. Dodatkowo biustonosz sportowy powinien być nie tylko dopasowany do naszego ciała, ale także do sportu, który wykonujemy.

Czym się kierować przy zakupie stanika sportowego?

Przede wszystkim musimy przeanalizować naszą aktywność sportową. W przypadku mniej wymagających treningów możemy postawić na stanik sportowy bez usztywnień – najlepiej z lycry lub innego elastycznego materiału, który dopasuje się do Twojego ciała, nie będzie powodował obtarć, a przy tym utrzyma biust na miejscu.

Natomiast jeśli preferujesz bardziej wymagające aktywności, jak na przykład bieganie czy cross fit, wybierz biustonosz sportowy o kroju podtrzymującym biust lub wyposażony we wzmacniane miseczki.

Jak wybrać idealny biustonosz sportowy?

Oto kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę:

  • Obwód – Sportowe modele powinny być ciaśniejsze od biustonoszy noszonych na co dzień. Oczywiście bez przesady. Nie może uciskać, tylko zapewniać odpowiednie utrzymanie biustu przy maksymalnej swobodzie ruchu.
  • Taśma pod biustem nie może wywierać utrudniającego oddychanie ucisku.
  • Miseczki mają dobrze obejmować całe piersi i przylegać do nich.
  • Ramiączka powinny być regulowane i nie mogą wbijać się w ramiona.
  • Szwy stanika sportowego mają być gładkie i miękkie, tak aby nie podrażniały skóry podczas aktywności fizycznej. 
Napisz komentarz


Wróć do góry